Bir sonraki büyük şey

Tags:
 

Çok severek takip ettiğim bir dergi vardı Business 2.0 adında. Ne yazık ki bundan bir kaç kadar önce bu dergi kapatıldı ve ben de kendime takip etmek için başka yayınlar aradım ve yine ne yazık ki hiç birinde aradığım tadı bulamadım.
 
Mesleğimle ilgili takip etmeye çalıştığım onca yayın arasında bu derginin benim için yerinin farklı olmasının sebeplerinden biri de The Next Big Thing adındaki bölümdü. (Aslen Don Dodge tarafından bu başlıkta yazılan blog’a buradan ulaşabilirsiniz.) Derginin bu kısmında önümüzdeki yıllarda yıldızı parlayacak olan projeler ya da fikirler hakkında bilgi veriliyordu. İnsanın beynini parlatması için birebir pek çok hikaye bulabiliyordum burada.
 
Bugün öğle yemeği sırasında arkadaşlarla bir ara biz de bu konuya daldık çıktık.
 
İşletim sistemleri konsepti Microsoft’u parlatmıştı seneler önce, sonra bilgisayar ağlarından Internet’in doğuşuna şahit olduk..
 
Internet çok hızlı bir şekilde bilgi çöplüğü haline geldi ve biz Altavista, Yahoo ile başlayan bir rüzgarın etkisi ile kendimizi Google’ın kucağında bulduk.
 
Aradığımız her şeyi burada bulur olmuştuk, önce alışverişlerimizi burada yapar olduk, üzerine tonlarca kitap yazılan Amazon doğdu, sonra arkadaşlıklarımızı Internet üzerinde kurar olduk. MySpace, Facebook derken şimdi de kendi özel zevklerimize göre tematik sanal dünyalar arar olduk.
 
Alışveriş alışkanlıklarımızla başlayan taşınma süreci arkadaşlıklarımızın dijital kopyaları ile devam ediyor. SecondLife gibi dünyalarda evlerimiz bile var artık. Peki sizce sırada ne var? Bu dünyadaki bir sonraki büyük şey nedir? Internet ülkeleri ve vatandaşları, Internet aileleri? Tüm kimliğini sanal dünyaya taşımaya alışmış bireyler, üst kimliklerini de taşıyacaklar mı? Bekleyip hep beraber göreceğiz…