Biz neden yapamiyoruz?

Tags:
 
Yukarıdaki site şu anda dünya genelinde teknoloji sektörünün nereye gittiği ile ilgili en güncel bilgilere ulaşılabilenlerden biri. Takip etmenizi tavsiye ederim oldukça ilginç şeylere rastlayabiliyorsunuz.
 
Yakın zamanda techcrunch50 diye bir konferans düzenlediler, dünya genelinden (tabii çoğunluğu Amerika’dan) pek çok startup kendini tanıtma imkanı buldu. Konferans başlamadan hemen önceki tanıtım şu şekildeydi.
 
“TechCrunch50 is underway, a three day event. 1700 people in attendance, and over 200 companies, 50 on stage and another 150 in the demo area.”
 
Farklı alanlarda faaliyet gösteren ve orada kendini sunarak yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışan pek çok startup hakkında bir şeyler okudum (kaynak: Don Dodge blog) ve kendime şunu sordum: Bu fikirlerin farkı ne, biz neden yapamiyoruz?
 
Cevap çok net aslında:
Biz hep elimizdeki ile ne yapabileceğimizi düşünüyoruz kısıtlı kaynaklarımızı göz önünde bulundurarak. Bu adamlar ise “kaynak bulursam hangi dağları yerinden oynatırım?” diye düşünüyorlar.
 
Bir süre teknik ve finansal yapılabilirliklerinden bağımsız olarak bir şeyler düşünmeye çalıştım ve hemen aklıma iki fikir geldi. Bir kere de elimizde bu işin yeterli finansal kaynak olması halinde bu işlerin nasıl büyüyebileceğini düşünerek baktım bunlara ve açıkçası oldukça umutlandım.
 
[Bu yazıdaki metnin büyük kısımı aslında benim bu sabah ortağıma attığım bir “klasik pazar günü e-postası”ndan alındı. İlgili mailin bu kısmında aklıma gelen bu iki fikri onunla paylaşıyorum, umarım ileride sizlerle paylaşabilecek olgunluğa da getirebiliriz projelerimizi.]
 
Böyle büyük düşünerek ciddi bir destek alsak birilerinden, projelerimizi büyütüp başarılı olmaz mıyız? Bence olmamamız için hiçbir sebep yok. 
 
Ama ne yazık ki bu desteği ülkemizde almanın oldukça zor hatta imkansız olduğuna inanıyorum. En azından yatırımcı gözlüğü ile bakanların şu anki profesyonellik ve beklenti seviyeleri ile. Şansımızı yurt dışında denememiz gerekiyor şimdilik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir