Hobigaraj.com?

Tags: ,

E-ticaret konusunda yazılabilecek pek çok şey vardı aklımda, ama ilk yazımı bildiklerimizin hepsini üzerinde kullandığımız hobigaraj.com hakkında yazmak istiyorum.
Geçtiğimiz sene yakın bir arkadaşımızın hobi ürünleri pazarına yönelik projesi için çalışmaya başladığımda içimden geçen cümlelerin ilki “ne kadar eğlenceli bir iş” olmuştu.
Aradan geçen zaman içinde hem elimizde atıl durumda bulunan e-ticaret altyapısını (bizim için boş duran dükkan gibiydi) değerlendirmek hem de ticaret hayatındaki bilgimizi arttırmak amacı ile bu projeyi hayata geçirdik. Proje üzerinde çalışırken her zaman aklımızda bulunan tek soru şuydu:
Onca farklı e-ticaret sitesi varken insanların bizi tercih etmesini nasıl sağlarız?
Bu konuda kendimizce pek çok cevap üreterek bunları projemizde öne çıkarmaya çalıştık. Bunlar:
  • Ürün gamını mümkün olduğu kadar geniş tutmak fakat bir ürün gruplarından özellikle birinde uzmanlaşmak
  • Lojistik altyapısını ilk günden düzgün bir şekilde oturtmak
  • Tüm ürün ana başlıklarında detaylı fizibilite çalışmaları yaparak kar-zarar limitlerimizi belirlemek
  • İş ortakları ile yapılan kampanyalarla karşılıklı ve son kullanıcıya dokunan faydalar yaratmak
  • Satılan ürünlerdeki “eğlence” faktörünü öne çıkararak ürünlerimizi WOM çekiciliğini arttırmak. Özellikle Web 2.0 araçlarını bizzat kullanarak müşterilerimize ürünlerimizin başkaları ile paylaşımı konusunda örnek olmak
  • Kullanışlı ve güvenilir bir kullanıcı arayüzü oluşturarak potansiyel müşterilerimizin işini kolaylaştırmak
  • Günümüzün önde gelen dijital tanıtım mecralarını kullanmak

Projemizi yayına aldığımız 8 Ağustos tarihinden 1 ay kadar önce teknik altyapımız büyük kısmı bitmiş olmasına rağmen biz sunabileceğimiz en kaliteli hizmeti sunabilmek adına aradaki süreyi yukarıdaki başlıklarda yoğun bir şekilde çalışarak geçirdik ve sonunda e-ticaret alanındaki tüm deneyimlerimizi aktarabileceğimiz en keyifli projemizi sizlere sunduk.

Peki bu konuda çalışmayı bıraktık mı? Tabii ki hayır! Her gün mesaimizin bir kısmını hobigaraj.com istatistikleri ile geçiriyor yakaladığımız her detay üzerine eğilerek projemizi daha iyi yerlere getirmeye çalışıyoruz. Çok yakında ülkemizde daha önce denenmemiş bazı yenilikleri de ilk defa hobigaraj.com‘da göreceğinizin müjdesini de şimdiden vermek istiyorum :)

E-ticaret alanında söylenecek, anlatılacak bir çok şeyi bundan böyle hobigaraj.com örneği üzerinde sizinle paylaşmaya çalışacağım. Eminim ki, somut örnekleri hepimiz daha çok seviyoruz :)

Sevgi ve saygılarımla.