Google OS: Skynet’in ilk adımı!

Tags:

Google dün resmi blog’unda üzerinde çalıştıkları işletim sistemi ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu duyuru sonrasında çok değişik yorumların yapıldığı hepimizin dikkatini çekmiştir sanıyorum. Bu yorumlardan benim ilk aklıma gelenler şu şekilde:

 • Google arama motoru değil mi abi, işletim sistemi ile ne alakaları var?
 • Bu Microsoft’u bir firma devirebilirse o da Google’dır, helal olsun adamlara!
 • Ben zaten bekliyordum Android olayından sonra böyle bir şey.
Ben ilgili haberi okur okumaz kendi kendime “Niye acaba?” diye sormak gereğini hissettim (Rahatsızım biraz, herşeyi sorgulamam lazım), sonrasında da kısa bir araştırma yaptım, sonrasında da bulgularımı ve öngörülerimi sizinle paylaşmak istedim. Buyrun Google’ın master planına!

Google’ın konuyla ilgili resmi blog’unda geçen bir cümle dikkatimi çekti önce: “For application developers, the web is the platform”. Sonrasında bu cümlenin bir benzerini bir yerde okuduğumu düşündüm. Kısa bir araştırma sonucu bunun yakın zamanda Google tarafından dillendirilmiş bir açıklamanın bir kısmı olduğunu gördüm. Sadecce application developer’lar için değil, Google’a göre hepimiz için artık Web is the platform!

Peki bu ne demek? Ben Google’ın son bir iki seneki adımlarından yola çıkarak vardığım sonuçları paylaşayım sizinle:

 • Google vizyonunda “desktop uygulaması” diye Install edilen uygulamalar yok
 • Google çok uzun bir süredir aşağıdaki birbini tamamlayan ürünlere yatırım yapıyor
  • Google apps: Google’ın üzerinde uygulama geliştirebileceğiniz ve cloud mimarisi üzerinde barındırılan ürünü. Java ve Phyton dilleri ile yazılmış uygulamanızı bu platformun üzerinde koşturduğunuz anda her browser tarafından, dünyanın her yerinden yüksek süratle erişilebilir oluyor.
  • Google docs, sites, calendar vb.: Google’ın tüm firmalara sunduğu SAAS hizmetleri. Google kendi platformu üzerinde apps üzerinde show case uygulamaları geliştiriyor.
  • Google Chrome: Google mevcut browserların yetenekli ama kısıtlı olduğunu biliyor bu sebeple Google apps üzerinde yürütülecek uygulamalara özel yeteneklerle erişebilecek kendi browser’ını piyasaya sürdü.
  • Google OS: Google her ne kadar kendi browser’ı ile web based uygulamaları daha yetenekli kılabilecek olsa da, en yüksek performanslı uygulamaların mutlaka donanım optimize olması gerektiğini biliyor. Internet’in yaygınlaşması öncesinde kavramları oluşturulmuş mevcut işletim sistemlerinin Internet platformu ile ilişkileri Google’ın istediği kadar sıkı değil, bu yüzden oturup sıfırdan Interneti köküne kadar sömüren, fiziksel bilgisayarınızın her fiziksel bileşenini Internet ile sıkı sıkıya bağlayacak bir işletim sistemini, çekirdeğinden itibaren baştan hazırlıyor.

Peki bundan sonra ne olacak:

 • Google işletim sistemi bilgisayarlarımızı Internet’in gerçek bir düğümü haline getirecek.
 • İşletim sistemlerimize artık yazılım kurmayacağız, tüm ihtiyaçlarımızı SAAS konseptinde geliştirilmiş, aylık aboneliklerle alacağımız uygulamalar ile karşılayacağız.
 • Bilgisayarımız yanımızda taşıdığımız bir kütle olmaktan çıkacak, Internet erişimi olan her cihaz üzerinden “kendi masaüstümüze, uygulamalarımıza ve dosyalarımıza” erişebiliyor olacağız. Yani ağ bilgisayarları kullanıyor olacağız.
 • Google dünyanın en büyük sinir ağınının yöneticisi olacak

Sonunu üç nokta olarak bıraktım çünkü buradan sonrası biraz, yazının başlığından da anlayabileceğiniz gibi Terminatör’ün senaryosuna doğru gidiyor:

Google’s master plan’i duymuşsunuzdur muhtemelen. Google’ın GooglePlex’inde yer alan büyük bir beyaz tabloda çizilmiş ve bu şekilde efsaneleşmiş bir akış diyagramıdır.

İlgili diyagrama aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://www.flickr.com/photos/jurvetson/21470089/

http://undergoogle.com/tools/GoogleMasterPlanEN.html

O tabloda aşağıdaki alanı özel olarak kopyaladım. Ne dersiniz, adım adım ilerliyorlar değil mi :)

Sevgiyle kalın :)

Kıvanç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir